COLD BREW NASIL YAPILIR?

Cold brew yapmanın birden fazla yolu var. Bu yöntemleri kendi içinde profesyonel ve amatör olmak üzere iki başlığa ayırabiliriz. Kafenizde müşterilerinize servis etmek veya şişelere doldurup işletmenizde satmak istiyorsanız profesyonel yöntemleri tavsiye ederiz. Eğer birçok insan gibi yalnızca dolabınızda serin ve ferahlatıcı bir kahvenin olmasını istiyorsanız amatör yöntemler sizin için en iyisi olacaktır.

oddo COLD Brew İLE COLD BREW NASIL YAPILIR?

Üç hazneden oluşan oddo cold brew en iyi sonucu alacağınız yöntemlerden biri. En üst hazneye buzlu su, ortadaki hazneye kahve koyuluyor ve demlenen kahve en alttaki haznede birikiyor.
Cold brewde 1 lt su için yaklaşık 65 gr kalın öğütülmüş kahve kullanılır ve 12-20 saat arası bir sürede tamamlanır. Yapılışını aşama aşama tek tek inceleyelim;

  • Oddo Cold Brew orta haznesine, kahve taneciklerinin suya karışmaması için yuvarlak ve düz bir filtre kağıdı koyun. Filtre kağıdının, cam kenarlara iyice yapışması ve kağıt tadının kahveye geçmemesi için demlemeden önce mutlaka kağıdı ıslatın.
  • Orta hazneye tarttığınız 65 gr kahveyi yerleştirin ve bir kaşık yardımıyla kahveyi düzleyin. Daha sonra az önce kullandığınız filtre kağıdından üç dört tane daha alın ve kahvenin üstünü tamamen bu filtre kağıtlarıyla kaplayın. Bu sayede damlayan su direkt kahveye temas etmez ve her taneciğe eşit şekilde yayılır.
  • En üst hazneye toplam 1 lt olacak şekilde soğuk su ve buz ekleyin. 500 ml su, 500 gr buz kullanabilirsiniz fakat bu kahvenin aşırı soğuk su yüzünden yanmasına sebep olabilir. Acı tatlardan arınmak için 800 ml soğuk suya 200 gr buz koymanızı tavsiye ederiz.
  • Ekipmanın suyu damlatma süresini 2-3 saniyede bir damla olacak şekilde ayarlayın.
  • Tüm su tükendiği zaman alttaki hazneyi alın ve şişelere boşaltın. Cold brew iniz hazır, dolaba koyup dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.